Najważniejsze punkty na historycznej mapie Gdańska
Proponuję zanurzyć się w klimat niepowtarzalnej historii miasta, które w XIX wieku nie uległo przemianie w miasto przemysłowe. Dzięki temu Gdańsk jest dziś nazywany północnoeuropejskim „rezerwatem kulturowym”, czy też Pomnikiem Historii.
Aby poznać miasto i zrozumieć jego charakter, zwiedzanie rozpoczniemy w zasięgu obwarowań XVII wieku, w sąsiedztwie najważniejszych i najbardziej znanych gdańskich zabytków. Zwiedzanie na terenie starego portu rozpoczniemy spacerem po Długim Pobrzeżu – jedynej takiej ulicy na wodzie, powstałej z przedłużenia pomostów przy bramach wodnych nad Motławą.
Następnie zobaczymy jeden z symboli Gdańska - Żurawia, który był dźwigiem portowym oraz bramą miejską. Na naszym szlaku znajdzie się też największa ceglana świątynia w Europie – Bazylika Mariacka, a w niej bezcenne zabytki m.in. słynny zegar astronomiczny, ołtarz główny, figura Pięknej Madonny oraz kopia obrazu „Sąd Ostateczny”. Przejdziemy się po romantycznej ulicy Mariackiej, której klimat przeniesie nas w dawne lata świetności Gdańska. Na tej ulicy łączą się w jedną całość: kultura, rzemiosło, historia i bursztyn.
Następnie czekają na nas Droga Królewska – tędy wjeżdżali do miasta królowie, oraz Długi Targ, gdzie znajdują się okazałe budowle, takie jak: Zielona Brama, Złota Kamienica, Ratusz, fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Podczas spaceru zobaczą Państwo również przepiękne kamieniczki zamieszkałe przez wpływowe i najbogatsze rodziny gdańskiego patrycjatu.
Kolejne atrakcje to Złota Brama, Zespół Przedbramia z Katownią i Wieżą Więzienną oraz Brama Wyżynna. Spacer ulicami Gdańska to również fenomenalna okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat złota północy – wydobywanego z Bałtyku bursztynu i dokonać zakupów pięknej biżuterii, z wyrobów której słynie miasto.
Czas trwania: ok. 4 godz.
Uwaga: bez zwiedzania Ratusza, Dworu Artusa i Muzeum Bursztynu;
Bilety wstępu:
Istnieje możliwość rozszerzenia programu o zwiedzanie:
Uwaga: zwiedzanie każdego tych obiektów to ok. 1 godzina.