Żuraw Gdański


Żuraw Gdański

Największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Znajduje się w centrum tętniącego niegdyś życiem portu. Ten najbardziej charakterystyczny zabytek Gdańska pełnił potrójną funkcję: dźwigu portowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej.

Obecnie w jego wnętrzu mieści się muzeum, gdzie zobaczyć można m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantoru, wnętrze mieszczańskiego salonu, a także warsztaty typowych dla charakteru miasta rzemieślników: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika. Na dachu drewnianej części znajduje się wycięty z blachy żuraw, który ma za zadanie wskazywać kierunek wiatru.

Wyjątkową atrakcją jest zrekonstruowany mechanizm napędowy w postaci ogromnego drewnianego koła poruszanego siłą ludzkich nóg. Obok przeładunku towarów, głównym zadaniem dźwigu było osadzanie masztów na statkach pełnomorskich i statkach wiślanych, które korzystały z biegu rzeki w drodze do Gdańska, jednak w powrotnym kierunku musiały stawiać żagle.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close