Najsłynniejszy polski żaglowiec szkolny typu fregata. Został kupiony za pieniądze uzyskane ze składek społecznych uzyskanych w 1929r. od mieszkańców Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni.
Obecnie jest to statek-muzeum, będący symbolem tradycji i dążeń morskich Polaków. W środku udostępniono do zwiedzania międzypokład na którym mieszkali praktykanci, maszynownię, magazyn żagli, messę oficerską, salon komendanta, kuchnię oraz górne pokłady. Przez ponad 50 lat Dar Pomorza pływał w służbie Szkoły Morskiej. Jest trójmasztowcem rejowym z kadłubem o długości 72m i szerokości 16m. Wysokość najwyższego masztu to 41m, powierzchnia żagli to 2100m?, a największa osiągnięta prędkość to 17 węzłów czyli około 31,5 km/h.
Odbył 102 rejsy w trakcie których przepłynął pół miliona mil morskich – jest to odległość równa około 25 rejsom dookoła świata. Jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej, opłynął dookoła kulę ziemnską i wyszkolił ponad 13 tysięcy studentów szkół morskich. Po wycofaniu ze służby, został udostępniony zwiedzającym w 1983 r.
Następcą popularnie nazywanej „Białej Fregaty” jest równie piękny „Dar Młodzieży”, który po powrocie z każdego rejsu cumuje przy „Darze Pomorza”.