Najsłynniejszy polski niszczyciel, uczestnik wielu bitew II wojny światowej. Fachowo nazywany kontrtorpedowcem, jest szybkim wielozadaniowym okrętem średniej wielkości przeznaczonym do ochrony własnych jednostek, zwalczania lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.
Od roku 1976 pełni funkcje muzealne - jest jednym z niewielu (obok słynnej „Aurory”, „Wazy” czy „Victory”) okrętów-muzeów na świecie. Oprócz widocznego na pokładzie uzbrojenia artyleryjskiego i broni podwodnej, we wnętrzach Błyskawicy zobaczyć można przedziały maszynowe oraz wystawę ukazującą dzieje polskiego oręża na morzu i tradycje Marynarki Wojennej.
„Błyskawica” jest najstarszym na świecie zachowanym okrętem tej klasy i jednym z niewielu okrętów, które brały czynny udział w wielu walkach morskich II wojny światowej - w rejonie Narviku i Dunkierki, w konwojach na Atlantyku, czy inwazji na Normandię. Zatopił dwa niszczyciele i eskortowce, uszkodził 3 okręty podwodne, zestrzelił 3 samoloty. „Błyskawica” wraz z bliźniaczym ORP „Grom” okazała się bardzo udaną i nowoczesną jednostką ze względu na osiąganą prędkość, silne uzbrojenie i duże zdolności manewrowe. Numer burtowy H34 pochodzi z okresu służby w Royal Navy a kamuflaż wojenny ma barwy powszechnie stosowane na Bałtyku. „Błyskawica” to okręt-bohater odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.