Westerplatte w sensie symbolicznym to miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa. Żołnierze polscy stawili opór, odrzucając niemieckie uderzenia z morza, powietrza i lądu, stając się symbolem odwagi i samotnej walki w obliczu ogromnej przewagi wroga.
W roku 1924 roku na Westerplatte powstał basen portowy przeznaczony do przeładunku amunicji i materiałów wybuchowych sprowadzanych z zagranicy na potrzeby polskiej armii oraz Wojskowa Składnica Tranzytowa z kompanią wartowniczą Wojska Polskiego. Była ona ważnym symbolem polskiej obecności w Wolnym Mieście. W wielkiej tajemnicy w ciągu kilku lat przed wybuchem II wojny światowej zrealizowano plan przekształcenia terenów magazynowych w doskonale zaprojektowaną polową twierdzę. Jakość projektu i jego realizacji oraz bojowe umiejętności załogi składnicy ukazały się w pełni podczas obrony we wrześniu 1939r.
Z przedwojennych zabudowań zachowały się jedynie ruiny koszar, bunkry i budynek wartowni nr 1. W 1966r. stanął w tym miejscu pomnik Obrońców Wybrzeża, a w 2003r. teren ten i obiekt byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej uznane zostały za pomnik historii.