Najstarsze zakątki Gdańska
Stare Miasto, lokowane w 1223 roku, jest najstarszym obszarem Gdańska, często mylonym z położonym nieopodal Głównym Miastem.
Spotkamy się na Targu Drzewnym, na którym znajduje się pomnik króla Jana III Sobieskiego, który wiele razy gościł w Gdańsku. Zwiedzimy renesansowy Ratusz Staromiejski i kościół św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny, wzniesiony z fundacji książąt gdańsko–pomorskich. W krypcie tego kościoła spoczywa słynny gdańszczanin, astronom, konstruktor, piwowar i rajca miejski – Jan Heweliusz, twórca prototypu zegara wahadłowego. W wieży kościoła ma siedzibę Muzeum Nauki Gdańskiej. Oprócz pokaźnej kolekcji zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego, w muzeum znajduje się m.in. stworzony w 2011r. w Gdańsku zegar pulsarowy - najdokładniejszy zegar na świecie oraz rekordowy zegar z najdłuższym wahadłem na świecie.
W trakcie naszej wycieczki zobaczymy także Wielki Młyn – największy obiekt przemysłowy średniowiecznej Europy. Następnie udamy się do kościoła św. Brygidy, uznawanego za swoiste sanktuarium „Solidarności”. Można w nim podziwiać budowany bursztynowy ołtarz o wymiarach 11x12 metrów. Będzie to kompozycja wykonana w technice jubilerskiej w niespotykanej dotychczas skali. Słynna Bursztynowa Komnata, była o 30 % mniejsza od powstającego ołtarza.
Udamy się także pod budynek Poczty Polskiej na miejsce jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej. Spacer zakończymy na terenie Zamczyska, gdzie pierwotnie mieścił się gród polskich namiestników, następnie książąt pomorskich, a po 1308 roku zamek krzyżacki.
Czas trwania: ok. 3 godz.
Uwaga: dodatkowo czas zwiedzania muzeum ok. 45 min.