Śladami najnowszej historii
Mało które miasto w Europie Środkowej ma na swoim koncie tak wiele kluczowych wydarzeń ubiegłego stulecia. To właśnie z Gdańskiem związane są takie symbole jak Westerplatte, Poczta Polska, strajki czy Solidarność.
Westerplatte w sensie symbolicznym to miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa. Żołnierze polscy stawili opór, odrzucając niemieckie uderzenia z morza, powietrza i lądu, stając się symbolem odwagi i samotnej walki w obliczu ogromnej przewagi wroga. Dziś, w miejscu tych wydarzeń stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Zaledwie 3 kilometry dalej wznoszą się dźwigi Stoczni Gdańskiej. To tam ponad 30 lat temu stoczniowcy - tak samo jak żołnierze na Westerplatte - upomnieli się o godność i wolność i przyczynili się do zakończenia okresu, który utrwaliła II wojna światowa. Na terenach stoczniowych przyjrzymy się miejscu, które przyniosło Polsce i Europie wartość najważniejszą – wolność, pokój i nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej. Można powiedzieć, że TO TUTAJ WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO. Zobaczymy Pomnik Poległych Stoczniowców oraz Salę BHP Stoczni Gdańskiej - czyli miejsca, gdzie rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego. To tutaj strzelano do stoczniowców podczas strajków grudniowych w 1970 roku, to tu Lech Wałęsa przeskoczył przez płot, aby dołączyć do strajkujących i dać początek Solidarność, tu podpisano porozumienia sierpnia ’80.
Właśnie wtedy, w Stoczni Gdańskiej, ideały solidarności wyruszyły w długą drogę, aby zmienić oblicze Europy. Zwiedzimy - zbudowane na terenach stoczniowych - Europejskie Centrum Solidarności, które obrazuje realia życia w PRL-u oraz pokazuje historię antykomunistycznej opozycji i przybliża kolejne etapy walki o swobody obywatelskie: strajki, wprowadzenie stanu wojennego, czy pierwsze częściowe wybory do parlamentu. Spacer zakończymy w kościele św. Brygidy, który ze względu na znaczenie jakie miał dla Polaków w trakcie reżimu komunistycznego, uznawany jest za swoiste sanktuarium „Solidarności” i pomnik trudnej drogi do wolności, jaką Polska musiała przejść w XX wieku.
Czas trwania: ok. 5 godz.
Bilety wstępu: