Życie portowego miasta od XVI do XXI wieku
Stary port średniowiecznego Gdańska, od początków XIV wieku rozbudowywał się na Motławie. Tu wpływały średniowieczne kogi, pierwsze karawele, wielkie żaglowce. To tu odbywał się przeładunek i handel. Wszystkie mosty były zwodzone dzięki czemu możliwe było wykorzystanie wszystkich akwenów.
W starym porcie na Wyspie Spichrzów znajdowały się składy towarów masowych i drobnicy oraz ponad 300 spichlerzy. W zabytkowych spichlerzach - siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego, zobaczymy wystawę prezentującą morską historię Rzeczpospolitej od czasów średniowiecza aż po dzieje współczesne.
Następnie promem przepłyniemy na Długie Pobrzeże, nawodną ulicę wzdłuż Motławy. Powstała ona z przedłużania i łączenia ze sobą drewnianych pomostów, zakładanych przed każdą bramą wodną a służących do wyładunku towarów ze statków. W centrum tętniącego niegdyś życiem portu, usytuowany jest najbardziej charakterystyczny zabytek Gdańska – Żuraw, który pełnił potrójną funkcję - dźwigu portowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się muzeum, w którym zobaczymy m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantoru i mieszczańskiego salonu, a także warsztaty typowych dla charakteru miasta rzemieślników: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika. Wyjątkową atrakcją jest zrekonstruowany mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło poruszane siłą ludzkich nóg.
Rejs statkiem dostarczy wielu wrażeń, ponieważ będzie można spojrzeć na współczesny port od strony wody. Popłyniemy kanałami wzdłuż nabrzeży stoczniowych i portowych aż od ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. To wspaniała okazja by zobaczyć zabytkowe latarnie morskie w Nowym Porcie i Wisłoujściu, zakotwiczone statki przy nabrzeżach, instalacje portowe oraz tereny stoczni remontowych, a w nich m.in. statki w sluchym doku.
Czas trwania: ok. 5 godz.