Westerplatte, Gdańsk i Sopot
Wycieczkę rozpoczniemy od Westerplatte – byłej enklawy Rzeczpospolitej na obszarze Wolnego Miasta Gdańska. Walczący tu we wrześniu 1939 roku żołnierze Wojskowej Składnicy Tranzytowej pozostali symbolem heroicznej obrony przed niemiecką agresją.
Zobaczymy wartownię nr 1 oraz ruiny koszar, a także miejsce po wartowni nr 5, gdzie znajdują się symboliczne groby obrońców. Wejdziemy też na górujący nad polem bitwy kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnie, po zaokrętowaniu, odbędziemy rejs statkiem, podczas którego zobaczymy Twierdzę Wisłoujście oraz statki zakotwiczone w porcie i przy nabrzeżach stoczni remontowych, m.in. w suchym doku.
Wpłyniemy, jak dawni żeglarze, do starego portu, podziwiając miasto od strony wody. Przejdziemy Drogą Królewską od Bramy Zielonej, poprzez reprezentacyjny Długi Targ z Fontaną Neptuna, Dworem Artusa i Złotą Kamienicą. Następnie przejdziemy na ulicę Długą prowadzącą wzdłuż patrycjuszowskich kamienic o wspaniałych fasadach i oryginalnym wystroju. Przejdziemy przez wspaniały łuk triumfalny bogato zdobiony alegoriami cnót – Złotą Bramę. Spacer zakończymy przed zespołem Przebdbramia z Wieżą Więzienną i Katownią, w których znajduje się Muzeum Bursztynu. W pobliżu można też podziwiać nowo zbudowany Teatr Szekspirowski.
Z Gdańska skierujemy się do Sopotu, gdzie odbędziemy spacer po molo – najdłuższym drewnianym pomoście w Europie. Przejdziemy przez skwer Kuracyjny na główny deptak spacerowy - ulicę Bohaterów Monte Cassino, zwaną popularnie „Monciakiem”. W trakcie spaceru przejdziemy obok Krzywego Domku (dom ten nie ma ani jednej linii prostej) nawiązujący do słynnych projektów Gaudiego. Na zakończenie zobaczymy jeden z najstarszych obiektów w Sopocie, czyli Dworek Sierakowskich - 200 letnią rezydencję szlachecką oraz neogotycki kościół św. Jerzego.
Czas trwania: ok. 6 godz.
Bilety wstępu: